Merhaba Ziyaretçi;

Dünya'nın En Büyük ve En İyi Torrent Oyun Forumuna Hoşgeldin

Üye olursan 7/24 gerçek destek alabilirsin. 10 saniyede üye olmak için hemen tıkla!

*
(Hızlı Arama Motoru)™

Forum Aramasını Kullanın
Arama Motorumuz Hakkında
Reklam vermek için: [email protected] ile iletişime geçebilirsiniz.

Gönderen Konu: PC Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Rehber [Güncellendi]  (Okunma sayısı 97462 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ugur97

 • Emektar
 • *
 • İleti: 12.049
 • Aldığı Teşekkür: 1507
 • İmkansız, imkansız değil.
 • Platform: Yalnız PC
Birçoğumuz PC toplamak isteriz. Ancak net olarak bir bilgi sahibi olmadığımız için karasız kalırız. Bu konuyu açmamdaki sebep sizin de PC'de ne önemlidir bununla ilgili fikir sahibi olmanız. Eğer bir yanlışım ya da eksiğim varsa lütfen konu altından bana ulaşın ve konuda güncellemeler yapayım. Umarım işinize yarar ve hiçbir şekilde ALINTI DEĞİLDİR.
[Konu 26 Kasım 2015 Tarihi ile güncellenmiştir. Bazı hatalar giderildi ve yeni bilgiler eklendi]İşlemci
[/size]

İşlemciler bilgisayarların işlem birimleridir. Her türlü matematiksel ve fiziksel hesaplamalardan işlemci sorumludur. Bu yüzden oyunlarda önemli bir yere sahiptir. Her donanım da olduğu gibi işlemciler hakkında doğru bilinen yanlışlar var. Bunlardan en çok duyulanı “Ne kadar çekirdek o kadar iyi.” cümlesidir. Böyle bir genelleme yapılması doğru değil. Çünkü çekirdek sayısından ziyade mimari yapı çok daha önemlidir. AMD maalesef ki bu mimari yapı konusunda Intel’in bayağı bir gerisinde kaldı. Mimari anlamda geri kaldıklarından dolayı AMD çözümü daha çok çekirdek, yüksek saat hızları yaparak ve düşük fiyat politikası uygulayarak Intel’e rakip olmaya çalışıyor. Ancak fazla sayıda çekirdek ve yüksek saat hızları bir dezavantaj getiriyor. O da güç tüketimi. AMD’nin işlemcileri oldukça fazla güç tüketiyorlar ve işlemcilerinin yanında gelen stok fan soğutma ve ses açıcısından kullanıcıyı memnun edemiyor. Intel bu konuda AMD’den bir hayli güçlü. Aslında bakarsanız günümüzde maalesef Intel
AMD’den her konuda daha güçlü. Bir konu hariç: APU’lar.

APU’lar hem işlemcidir hem de içlerinde dahili bir grafik birimi bulundurlar. Bu grafik birimi Intel’in HD Series grafik birimlerinden bayağı bir güçlüdür. Eğer bütçeniz düşükse APU sistemi de düşünebilirsiniz. Böylece ekran kartı almaktan da kurtulmuş olursunuz.

İşlemci almaya karar verdiyseniz gözünüze bir - iki tane ne olduğu hakkında pek bilginizin olmadığı ifadeler dikkatinizi çekmiştir. 32nm, 22nm gibi. Bu ifade işlemcideki iki transistörün arasındaki uzaklığı ifade eder. Bu uzaklık düştüğünde veri iletimi için gerekli olan enerji daha az kayıpla iletilir. Bunun doğal sonucu olarak işlemci daha az ısınır ve güç tüketimi düşer.

Bir diğeri ise 8 MB, 16 MB Cache. Cache yani Türkçe adıyla önbellek geçici bir hafızadır. İşlemci,  yapmış olduğunuz işlemleri bu küçük hafızada geçici olarak tutarak sizin işlemlerinize daha hızlı cevap vermeye çalışır. Bu önbellek ne kadar büyürse daha çok şey depolayabilir.  Kısacası ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur.

Son olarak overclock olayını da açıklayayım. Overclock saat hızlarının artırarak donanımları daha hızlı çalışmaya zorlama işlemidir. İşlemcilerde etkili bir overclock yapabilmek için çarpan kilidi denen bir şeyin açık olması gerekir. AMD’nin bütün işlemcilerinde çarpan kilidi açıkken Intel’de yalnızca K serisi işlemcilerde açıktır. Eğer ileride overclock yapmayı düşünüyorsanız ve Intel bir işlemci alıyorsanız K serisi almalısınız.RAM


Sadece oyunların değil, bilgisayarın genel olarak kasmaması için önemli bir donanım olan Ramler de önemli olay kaç hafıza miktarıdır. Günümüz oyunlarından iyi verim alabilmek için Ramin minimum 4 GB olması gerekir. Ancak alabiliyorsanız 8 GB Ram almanızı şiddetle tavsiye ederim. +16 GB ram en azından şu an için ne kadar gereklidir tartışılır. Bütçeniz çok yüksek değilse 8 GB’ın üstüne çıkmanıza gerek yok.

Ramlerin önemli özelliklerinden biri de Cas Latency (CL) yani gecikme süresidir. Gecikme süresi ne kadar düşük olursa Ramleriniz de o kadar hızlı olacaktır. DDR3 Ramlerde genel olarak CL9’luk bir gecikme süresi olurken DDR4 belleklerde bu süre CL15 civarındandır. Aklınıza hemen şöyle bir soru gelebilir. “Mademki gecikmesi süresi değeri ne kadar düşükse ram o kadar hızlı oluyor, DDR4 bellekler daha mı yavaş oluyor?” Bu sorunun cevabı elbette ki hayır. Dikkat ederseniz DDR4 ramlerin saat hızları DDR3’e göre çok daha fazla. Bunun durum gecikme süresindeki negatif etkiyi fazlasıyla nötralize ediyor.

Ramlerde single, dual, quad denen bir çalışma prensibi vardır. Single’da ramler tek başında, dual’da çiftler halinde, quad’da 4’lü bir şekilde çalışır. Yani dual ve quad ramler görev aralarında görev dağılımı yapar. Bu görev dağılımı onların daha etkili çalışmasını sağlar ve ramlerden bir nebze de olsa daha fazla verim almanızı sağlar.
Anakart


Anakartlar bilgisayarın bütün donanımların bağlandığı bilgisayar bileşenedir. Oyunlara ve sistem performansına doğrudan bir etkisi yoktur. Ancak kaliteli olması sistemin daha kararlı çalışması sağlar. Şimdi de anakartları daha yakından tanıyalım.

İlk olarak işlemci soketinden başlayalım. İşlemci soketi, adından da anlaşıldığı üzere işlemcilerin takıldığı yerdir. Intel ve AMD işlemciler için elbette farklı soket tipleri vardır. Hatta kendi içlerinde dahi birçok farklı soket tipi vardır. Intel anakartların son 10 senedeki soket tipleri LGA 775, 1336, 1155, 1150, 1151, 2011’dir. 775'te çalışan Intel işlemcileri Pentium 4, Pentium D, Pentium Dual Core, Core 2 Duo, Core 2 Quad serisi işlemcilerdir. 1155, 1150, 1336, 1151’de çalışanlar ise yeni nesil Pentiumlar ile i3, i5 ve i7'dir. 2011’de ise Intel’in masaüstü platformu için sunduğu tepe model işlemciler bulunur. Extreme serisi buna örnek olarak verilebilir.

AMD, anakartların da ise FM1, FM2, AM3, AM3+ gibi soket tipleri vardır. Ancak burada sizi ilgilendiren AM3+'dır. AMD, anakartların da geriye doğru uyumluluk sağlar. Yani AM3+ Athlon II, Sempron 100 Serisi, Phenom II ve FX serisini destekler.

NOT: Anakart ve/veya işlemci alırken mutlaka anakartın internet sayfasına giderek alacağınız ya da sahip olduğunuz işlemciyi destekleyip desteklemediğini MUTLAKA kontrol edin.


Anakartlarda chipset yani yonga seti denen bir olay vardır. Her yeni seri işlemcilerde bu chipset de yeni anakartla birlikte güncellenir. Çünkü işlemciyle birlikte gelen teknolojileri anakartın da desteklemesi gerekir. AMD destekleyen anakartlarda geriye uyumluluk olduğundan kullanıcılar chipsete pek dikkate almıyor. Çünkü fiyat odaklı düşünüyorlar. Haksız da sayılmaz. Ancak Intel’de her yeni işlemciyle birlikte yenilikler geldiğinden güncel chipsetli alınması gerekiyor. Intel cephesinde toplamda 4 tane chipset vardır: X, Z, H ve B.

Z serisi overclock için alınması gereken seridir. Eğer K serisi bir işlemci aldıysanız mutlaka Z serisi bir anakart alın. Eğer normal bir işlemci aldıysanız tercihiniz H serisi olsun. Z almanın bir anlamı yok. B serisi daha çok iş yerleri için. X serisi de Intel’in tepe modelleri dediğimiz Extreme serisi gibi işlemcileri için yapılmış bir yonga setidir.

Son olarak dikkat etmeniz gereken şey ise anakartın boyutudur. Kasanıza uygun anakart seçmezseniz o anakartı kullanamazsınız. Micro ATX, genelde hazır bilgisayar kasaları için uygundur ve küçük boyutludur. ATX piyasadan ayrıca aldığınız medium tower denen kasalar için uygundur ve orta büyüklüktedir. Extend ATX ise big tower denen büyük kasalara göredir ve büyük boyutludur. Bir de Mini-ITX var, o da kübik kasalar gibi oldukça küçük kasalarda kullanılıyor.
Ekran Kartı


Gelelim ekran kartlarına, yani oyunları oynamamıza yarayan en önemli bileşene. Ekran kartı ile ilgili doğru bilinen çok yanlış. Bunlardan ilki “Bellek ne kadar çoksa oyunlarda o kadar iyi performans alırsın.” Böyle bir şey yok. Bellek miktarı oyunlarda performans sağlamaz. Bellek bilgilerin depolandığı yerdir ve önemi yüksek çözünürlükte ortaya çıkar. Ama şunu da belirteyim. Eğer bellek miktarınız yetersiz gelirse oyunda kasma değil, bildiğiniz saniyelerce süren donmalar yaşarsınız. 1080p’de minimum 3 GB belleğe sahip bir ekran kartını almanızı tavsiye ederim. Günümüzde bunun altı pek kurtarmıyor.

Ekran kartının belleklerindeki doğru bilinen yanlışı söyledikten sonra gelelim bu belleklerin tipine. GDDR değerine yani. Bu değer GDDR5 olması çok önemlidir. Çünkü bellekler yeteri kadar hızlı olmazsa yine o saniyelerce donma sorunu ile karşılaşmanız kuvvetle muhtemeldir.

İşlemci ve ram de olduğu gibi ekran kartlarının da bir saat hızıdır. Hatta bunda iki tanedir. GPU’nun kendi hızı ve belleklerin hızı. Bunların üstünde pek durmayacağım, ne kadar yüksek olursa o kadar hızlı olur kartınız. Burada satın alırken dikkat edilmesi gereken şey; Asus, msi, Evga gibi firmaların ekran kartının standart saat hızlarına kaç mhz daha O.C yaptığıdır. Ancak bunu karşılaştırma unsuru alırken aynı kartlarda karşılaştırın. Yani mesela Asus GTX 960 ile EVGA GTX 960’ı karşılaştırın. Tutup da araya modeli başka bir kart sokmayın. Yani 960 ile 970’in saat hızlarını karşılaştırmanın bir anlamı yok.

Tabii bir de bellek veri yolu genişliği yani o meşhur bit değeri var. Ekran kartlarındaki bellek miktarı ne kadar iyi ise o kadar iyi yanılgısı artık bite kaymaya başladı. “Bit ne kadar fazlaysa o kadar iyi.” Bellek miktarında olduğu gibi bu da doğru bilinen bir yanlıştır. Bitin yüksek olması elbette ki iyi bir şeydir. Ama abartıldığı kadar değil. GTX 960’ın 128 bit olması o kartın kötü olduğu anlamına gelmez.

Şimdi değineceğim nokta en önemli husus: GPU mimarisi. Bütün grafiksel çizimler, modellemeler GPU tarafından yapılır. Maalesef ki işlemcide Intel’e yenilen AMD, ekran kartı pazarında da Nvidia’ya karşı yenilgi alıyor. Ancak bu seferki aldığı yenilgi ağır bir yenilgi değil. Ara ara AMD’nin de güçlü atakları oluyor. Üstelik AMD burada da fiyat/performans politikası uyguluyor ve fiyatları Nvidia’ya göre düşük tutuyor. Ama AMD ekran kartlarında tıpkı işlemcilerinde olduğu gibi güç tüketimi konusunda sıkıntı yaşıyor. AMD kartların TDP değeri (kartın tüketebileceği maksimum güç miktarı) bir hayli yüksek kalıyor rakibi Nvidia’ya göre.

Ekran kartlarını anlatıp da SLI ve CrossFireX olayını atlarsak olmaz. Bu olay aynı iki veya daha fazla ekran kartının eğer ki anakartta yeteri kadar yer verse bir köprü yardımıyla birbirine bağlanıp kullanılmasını sağlar. Burada bir parantez açalım. Bir anakart CF destekliyor diye SLI da destekleyecek diye bir şey yok. Eğer Nvidia ekran kartınız varsa ve SLI yapmak istiyorsanız mutlaka anakartınızın internet sayfasından bir kontrol yapın.

Bu çoklu ekran kartı özelliğini tek kartta birleştiren yani iki GPU’yı aynı anda barından ekran kartları da vardır. 290X2 veya GTX690 gibi. Bunlarda o mantıkta çalışır. Bu olay elbette ki güç tüketimini artıracaktır ama aldığınız performansı da bir hayli artıracaktır. Ancak burada şunu da belirtelim. Toplam bellek miktarınız değişmeden kalır. Mesela 380’a CF yaptınız. 4GB + 4GB = 8GB olmayacak. Kullanılabilir bellek miktarı yine 4GB olacaktır.

Anakart - Ekran kartı uyumu konusuna gelince şu şekilde açıklayabilirim. Günümüz ekran kartları PCI-Express x16 slotunu kullanır. Bu 8-9 senedir böyle. Eğer elinizde  tarihi eser bir  anakart yoksa sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Yani anakartınızın sahip olması gereken özellik PCI - Express x16 slotu barındırması. Ayrıca 2.0, 3.0 gibi versiyonlar da birbiri ile uyumludur.

Son olarak soğutma konusuna değineyim. Mutlaka ve mutlaka özel soğutmaya sahip bir ekran kartı alın. Stok soğutucular hem sesli çalışır hem de yeteri kadar etkili değildir. Asus, msi, Evga gibi üreticilerin özel soğutmalı ekran kartlarını almaya özen gösterin.
HDD ve SSD


HDD'lerde önemli olan fazla şey yok aslında. Alırken 7200RPM, 64MB Cache'li ve yüksek kapasiteli olmasına dikkat edin yeterli. Peki nedir bu RPM ve Cache. RPM, dönüş hızı demektir. Disk ne kadar hızlı dönerse o kadar iyidir. Cache’i işlemcide açıkladım ama bir daha anlatayım. Mesela bir program açtınız sonra kapatıp bir daha açtınız. İkinci açmanız hızlı olur. Bunun sebebi cache ile ilgilidir. Bu yüzden ne kadar yüksek olursa belleği o kadar iyi olur.
SSD'ler HDD'lere göre 4-5 kat daha hızlı yazma ve okuma hızına sahiptir. Bir SSD kullanmanız sisteminize ciddi anlamda değişiklik yapacaktır. Ancak oyunlarda aldığınız FPS miktarı değişmez. Değişen oyunun yüklenme süresi olacaktır. SSD'ler de ise şöyle bir husus daha var. Senkron olayı. Bu doğrudan hızı etkiler. Senkronlar, Asenkronlara göre çok daha iyidir. SSD alırken bir incelemesini okumanız performansının ne derece olduğunu görürsünüz, zira her SSD başarılı performans vermiyor. Bazı SSD'ler dedikleri değere yaklaşamıyor bile. Bu arada SSD'lerde disk birleştirme yapmayın

Konu depolama birimlerine gelmişken RAID olayından bahsetmezsek olmaz. RAID, birden fazla diskle yapılan bir depolama yöntemidir. Ama biz oyuncuları ilgilendiren RAID0 olduğu için sadece onu anlatacağım.

RAID0 : Birden fazla diskle yapılır. Yazılması gereken veriyi iki parçaya böler ve aralarında paylaşıp yazarlar. Bu da performansı bir hayli artırır. Ancak disklerde bir hata oldu mu veri kaybı riski yüksektir.

PSU

PSU yani güç kaynağı donanımlara gerekli gücü veren parçalardır. Ekran kartlarını değiştirirken ilk bakılması gereken yerlerden biridir alında PSU. PSU'da önemli olan kaç watt güç verebildiğidir. Çünkü ekran kartları yeteri kadar gücü alamazsa yanar. Yine bir parantez açalım. Çoğu ekran kartı direkt olarak güç kaynağından beslenir ama bazı ekran kartları buna ihtiyaç duymaz, anakarttan gelen 75W’lık güç onlar için yeterli olur. Mesela 750 Ti buna örnektir.

Birde verimlilik ile alakalı olan 80+ sertifikasına da değinelim. 80+, 80+Bronze, 80+Silver, 80+Gold, 80+Platinum olarak ayrılırlar. Sırasıyla soldan sağa verimlilik artar. Tabii fiyatla onunla birlikte artar

Bu arada az önce yukarıda watt'ın öneminden bahsettim. Onu biraz daha açmak istiyorsum. Aslında daha da önemlisi PSU'ların 12V üzerinden kaç A değer verdiğidir. Bunlar doğru değerlerdir. Sahte PSU muhabbetine son verir. Mesela Corsair CS750M ’e bakalım. 12V üzerinden 62A güç verebiliyormuş. Yani 12 x 62= 744W güç verebiliyor. Peki neden 12V'yi aldık? Çünkü PC bileşenlerinin çoğu 12V kanalını kullanır.

Bazı PSU'larda modüler ibaresini görebilirsiniz. Bunun anlamı PSU'ya bağlanan kablolar çıkarılabilir. Bunun getirdiği avantaj ise kablo karmaşıklığını ortadan kaldırmak ve kasa için hava dolaşımını iyileştirmektir.

« Son Düzenleme: Kasım 26, 2015, 17:05:39 ÖS Gönderen: ugur97 »
 • İşlemci               : Intel Core i5 3570K 22nm LGA1155 6MB Önbellek - 4.2 Ghz
 • RAM                   : Gskill RipjawsX 8GB DDR3 CL9 Dual Kit - 1600Mhz
 • Ekran Kartı        : MSI GTX 1060 6GB 192 Bit - 1784 MHz / 8008 Mhz
 • Bağlantı              : 24 Mbps - Turkcell Superonline Fiber
 • İşletim Sistemi   : Windows 10 Pro x64
 • Anakart             : Asus P8Z77-V LE
 • Telefon               : Samsung Galaxy S7 Edge - 32 GB

Çevrimdışı extanrel

 • 3. Seviye
 • *
 • İleti: 278
 • Aldığı Teşekkür: 6
 • Hayallerimi benden çalmayın !
 • Platform: Yalnız PC
Ynt: PC Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
« Yanıtla #1 : Mart 09, 2013, 16:20:58 ÖS »


güzel ve faydalı bir paylaşım olsun teşekkürler
 • İşlemci               : Intel(R) Core(TM) i3 CPU M 350 @2.27 GHz, 2 Çekirdek ,4 Mantıksal işlemci
 • RAM                   : 4 gb
 • Ekran Kartı        : ATI mobility Radeon HD 5470
 • Bağlantı              : 8 MBps-TTnet netlimitsiz AKK mağduru
 • İşletim Sistemi   : windows 8.1 pro x64
 • Konsol                 : fakirim ben :(

Mactavish Soap 14

 • Ziyaretçi
Ynt: PC Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
« Yanıtla #2 : Mart 09, 2013, 16:31:09 ÖS »


Tam Da Sende Beklediğim Bir Konu Eline Sağlık Çok Teşekkürler  :)

Çevrimdışı ugur97

 • Emektar
 • *
 • İleti: 12.049
 • Aldığı Teşekkür: 1507
 • İmkansız, imkansız değil.
 • Platform: Yalnız PC
Ynt: PC Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
« Yanıtla #3 : Mart 09, 2013, 16:46:11 ÖS »


güzel ve faydalı bir paylaşım olsun teşekkürler
Tam Da Sende Beklediğim Bir Konu Eline Sağlık Çok Teşekkürler  :)
Rica ederim :)
 • İşlemci               : Intel Core i5 3570K 22nm LGA1155 6MB Önbellek - 4.2 Ghz
 • RAM                   : Gskill RipjawsX 8GB DDR3 CL9 Dual Kit - 1600Mhz
 • Ekran Kartı        : MSI GTX 1060 6GB 192 Bit - 1784 MHz / 8008 Mhz
 • Bağlantı              : 24 Mbps - Turkcell Superonline Fiber
 • İşletim Sistemi   : Windows 10 Pro x64
 • Anakart             : Asus P8Z77-V LE
 • Telefon               : Samsung Galaxy S7 Edge - 32 GB

Çevrimdışı WildClawz

 • Emektar
 • *
 • İleti: 11.267
 • Aldığı Teşekkür: 360
 • BMW
 • Platform: PC + PS3 + PS2
Ynt: PC Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
« Yanıtla #4 : Mart 09, 2013, 17:23:13 ÖS »


Dostum çok güzel bir konu. Teşekkürler. :)
 • İşlemci               : AMD FX X8 8320 4.4 GHz O.C 8CPU Hyper TX3
 • RAM                   : 8 GB - DDR3 - 1600 MHz CL9 dual kit
 • Ekran Kartı        : Powercolor Radeon R9 270 DirectCU II O.C
 • Bağlantı              : 50 MBps - Superonlıne NetLimitsiz Turbo Paket
 • İşletim Sistemi   : Windows 10 - 64 Bit
 • Konsol                 : Playstation 3 - Playstation 2
 • Anakart             : MSI 970A-G46 AMD 970
 • Telefon               : Asus Zenfone 3

Çevrimdışı emre696969

 • 8. Seviye
 • *
 • İleti: 2.082
 • Aldığı Teşekkür: 41
 • Torrent-Oyun.com
 • Platform: Yalnız PC
Ynt: PC Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
« Yanıtla #5 : Mart 09, 2013, 17:25:43 ÖS »


aynen mantıklı bir konu olmuş tebrik ederim ugur iyikonulara deginiyor ztn
 • İşlemci               : intel core i7 7700k 4.2 ghz
 • RAM                   : GSKILL 16GB (1x16GB) RipjawsV DDR4 2400Mhz CL15 1.2V
 • Ekran Kartı        : ASUS GeForce GTX1060 GDDR5 6GB 192Bit NVIDIA Dual DX12
 • Bağlantı              : superonline 100 mbps 10/8 mbps download hızı 6/7 mbs upload hızı
 • İşletim Sistemi   : windows 7 ultimate 64 bit
 • Anakart             : ASUS PRIME Z270-P Intel Z270 Soket 1151 DDR4 3866MHz(OC) USB3.0 AURA RGB Anakart

Çevrimdışı recepmemıs55

 • 3. Seviye
 • *
 • İleti: 371
 • Aldığı Teşekkür: 4
 • Torrent-Oyun.com
 • Platform: Yalnız PC
Ynt: PC Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
« Yanıtla #6 : Mart 09, 2013, 17:38:37 ÖS »


güzel bir anlatım olmuş faydalı çok :)
 • İşlemci               : INTEL CORE I5 3470 SOKET 1155 3.2GHZ 6MB CACHE 22NM İŞLEMCI
 • RAM                   : 16 GB DDR3 RAM
 • Ekran Kartı        : Sapphire R9 270X DUAL-X OC GDDR5 2GB 256Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı
 • Bağlantı              : 16'e kadar mbps ttnet ultranet limitsiz
 • İşletim Sistemi   : windows 7 64bit
 • Anakart             : ASUS P8H61-MX USB 3.0

Çevrimdışı ugur97

 • Emektar
 • *
 • İleti: 12.049
 • Aldığı Teşekkür: 1507
 • İmkansız, imkansız değil.
 • Platform: Yalnız PC
Ynt: PC Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
« Yanıtla #7 : Mart 09, 2013, 18:15:32 ÖS »


Dostum çok güzel bir konu. Teşekkürler. :)
aynen mantıklı bir konu olmuş tebrik ederim ugur iyikonulara deginiyor ztn
güzel bir anlatım olmuş faydalı çok :)
Teşekkürler arkadaşlar, yardımcı olabildiysem size ne mutlu bana.
 :)
 • İşlemci               : Intel Core i5 3570K 22nm LGA1155 6MB Önbellek - 4.2 Ghz
 • RAM                   : Gskill RipjawsX 8GB DDR3 CL9 Dual Kit - 1600Mhz
 • Ekran Kartı        : MSI GTX 1060 6GB 192 Bit - 1784 MHz / 8008 Mhz
 • Bağlantı              : 24 Mbps - Turkcell Superonline Fiber
 • İşletim Sistemi   : Windows 10 Pro x64
 • Anakart             : Asus P8Z77-V LE
 • Telefon               : Samsung Galaxy S7 Edge - 32 GB

mavigoz15

 • Ziyaretçi
Ynt: PC Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
« Yanıtla #8 : Mart 09, 2013, 18:20:09 ÖS »


çok faydalı paylaşım teşekkürler bende toplattıracaktım artık bunları dikkate alırım  :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Çevrimdışı ugur97

 • Emektar
 • *
 • İleti: 12.049
 • Aldığı Teşekkür: 1507
 • İmkansız, imkansız değil.
 • Platform: Yalnız PC
Ynt: PC Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
« Yanıtla #9 : Mart 09, 2013, 22:32:08 ÖS »


çok faydalı paylaşım teşekkürler bende toplattıracaktım artık bunları dikkate alırım  :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Rica ederim. :)
 • İşlemci               : Intel Core i5 3570K 22nm LGA1155 6MB Önbellek - 4.2 Ghz
 • RAM                   : Gskill RipjawsX 8GB DDR3 CL9 Dual Kit - 1600Mhz
 • Ekran Kartı        : MSI GTX 1060 6GB 192 Bit - 1784 MHz / 8008 Mhz
 • Bağlantı              : 24 Mbps - Turkcell Superonline Fiber
 • İşletim Sistemi   : Windows 10 Pro x64
 • Anakart             : Asus P8Z77-V LE
 • Telefon               : Samsung Galaxy S7 Edge - 32 GB